اخبار › سومین پاراگراف مولوی برگزار شد
۱۵ بهمن ۱۳۹۸

 سومین نشست از سلسله برنامه های پژوهشیِ مرکز تئاتر مولوی با عنوان "پاراگراف" عصر دوشنبه ۷ بهمن ماه برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، سومین برنامه پاراگراف تئاتر مولوی با عنوان "سیاه بازی در پاریس" با حضور  قطب الدین صادقی ،داوود فتحعلی بیگی و  بهروز سرو علیشاهی و جمع زیادی از علاقمندان پژوهش و تئاتر در سالن اصلی این مجموعه به مدت دو برگزار شد. در این نشست تخصصی که به بررسی سفر و اجرای یکی از گروهای نمایشی سیاه بازی ایران به تئاتر خورشید فرانسه به سرپرستی اریان منوشکین می پرداخت، ضمن ذکر خاطراتی از اجرای سعدی افشار در تئاتر مذکور؛ پیرامون موضوع " مواجهه نمایش سنتی ایران و تئاتر اروپا ، چالش ها و فرصت ها" گفتگوهای تخصصی انجام شد. 

بر اساس این گزارش، دکتر قطب الدین صادقی نویسنده ،مترجم ، استاد دانشگاه و کارگردان تئاتر ضمن اشاره به ویژگی هایتئاتر خورشید و هدف منوشکین از  دعوت یک گروه سیاه بازی،  به تعریف تئاتر مردمی از نگاه آریان منوشکین و تطبیق با آنچه که ما به عنوان تئاتر مردمی سنتی از آن یاد میکنیم پرداخت. این پژوهشگر تئاتر در ادامه نحوه آموزش و گسترش تئاتر سنتی در شرق و اروپا را با نحوه آموزش و گسترش تئاتر سنتی ایران مقایسه کرد. 

همچنین در این در گفت و گو استاد داوود فتحعلی بیگی ریاست کانون نمایش های سنتی ایران به مشکلات پیش روی تئاتر سنتی ایران اشاره کرده و حل ساختاری مشکلات و کمبودهای قابل توجهی که در حوزه  آموزش نمایش های سنتی در دانشگاهها وجود دارد را به عنوان یکی از اولویت های برون رفت از مهجوریت نمایش های سنتی قلمداد کردند.
در پایان این برنامه  نیز سوالات و سخنانی از سوی حاضرین در نشست مطرح  و مورد بحث قرار داده شد.

دانلود فایل ضمیمه: فایل ضمیمه